Nasa’nın, Türkiye’li Birincileri

İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin Nasa’da Türkiye Birincisi oldukları Makalesi; NASA 2020-2021, 9-12. Sınıflar – Konu: “Uranüs’ün Uydusu Oberon”

“Uranüs’ün en karanlık ikinci büyük ayı olan Oberon’un bir gün bir uzay aracıyla ziyaret edilmek için en iyi yer olduğunu destekliyoruz.

İlk olarak, Oberon’un yüzeyine, yörüngesinin önemli bir bölümünü Uranian manyetosferinin dışında geçirdiği için doğrudan güneş rüzgârı çarpıyor. Kuzey yarımküre toprağının güneş rüzgârı nedeniyle atom çekirdeği açısından zengin olabileceğini düşünüyoruz. Bu unsurlar, yıldızlararası keşifler için faydalı kaynaklar olabilir. Ek olarak, güneş rüzgârı nedeniyle bir aurora meydana gelebilir ve yayılan ışığın dalga boyu bize rüzgarın içeriği hakkında bilgi verir.

OBERON; URANÜS’ÜN UYDUSU

Oberon, yaklaşık 6 kilometre yüksekliğinde bir dağa sahiptir ve Oberon’un yüzeyi, Uranüs uyduları arasında en yoğun kraterli olanıdır. Buna göre Oberon, aralarında en eski yüzeye sahiptir. Bu bilgiler çerçevesinde kuzey yarım kürede de dağ ve krater oluşumunun gözlenebileceğini düşünüyoruz. Bu alandaki jeolojik oluşum üzerine kapsamlı araştırmalar bize Oberon’un ve hatta kozmosun oluşumu hakkında veri verebilir. Bazı kraterleri kaplayan karanlık maddenin doğası bilinmiyor. Kuzey yarım kürede var olduğuna inanıyoruz. Bu malzeme keşfedilmemiş bir element olabilir. Dolayısıyla bu malzeme üzerinde yapılacak kimyasal analizler, bilimsel çalışmalar açısından insanlık için avantajlı veriler sağlayacaktır.

Kuzey yarımküre araştırmaları, buzlu mantonun bilinmeyen bileşiminin yapıtaşları hakkında bizi aydınlatabilir. İç kısımda hidrotermal menfezler olduğu düşünülürse, çekirdeğin yakınında küçük parçalar halinde yaşam olabilir.

Uranüs’ün en uzak ayı olan Oberon’u keşfederek güneş sistemimizin sınırlarını ve ötesini keşfedebilir, teknolojiyi genişletebilir ve yeni endüstriler yaratabiliriz. Oberon’da belki de aradığımız hayatı bulabiliriz.”

Bu harika bilimsel makale çalışmalarından dolayı ve elde ettikleri Nasa tarafından düzenlenmiş yarışmadaki başarılarından dolayı İmam-Hatip Liseli, Esma İclal Top ve Semanur Kılıç kardeşlerimizi tebrik ediyor ve öğretmenleri Fatma TATLI ADAL hanımefendiye teşekkür ediyoruz.  Ayrıca İZMİT MEHMET AKİF ERSOY KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ’ne böyle başarılı öğrenciler yetiştirdikleri için teşekkür ediyoruz. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir